Подршку БДС-у упутила Међународна федерација библиотечких удружења и институција IFLA

🔺ИФЛА је објавила званични став у вези са увођењем „Тарифе“ за јавне библиотеке у Србији и подржала Библиотекарско друштво Србије у ставу да се актуелни документ не може прихватити као и у напорима да Влада донесе одрживи и за библиотеке безбедан модел плаћања ове накнаде предвиђене законом.
🔺У ставу се посебно указује на неусаглашеност „Тарифе“ са Међународним правом јавног посуђивања као и са Приручником добре праксе Светске организације за интелектуалну својину за организације за колективно управљање ауторским и сродним правима.
•••Прочитајте👉🏻
https://www.ifla.org/news/proposed-serbian-library-tax-threatens-closures-undermines-credibility-of-public-lending-right/?fbclid=IwY2xjawGZp69leHRuA2FlbQIxMAABHYrEyU6f5suEBGrx9uAbSLGZcElb_lNMh6iWtGXF1IVWfG1iYZviJ2Xnmw_aem_wu1fbJ_5UWugTlJjraVARw

-Библиотеке у Србији су пред затварањем због предложене таксе, што подрива кредибилитет Права на накнаду за јавну позајмицу

Ифла је узнемирена вестима из Србије о предложеном облику Права на накнаду за јавну позајмицу којим се ризикује масовно затварање јавних библиотека широм земље. Снажно подржавамо ангажовање Библиотекарског друштва Србије у том погледу, позивамо владу да преиспита свој предлог као и међународну заједницу за репрографска права да осуди овај корак који подрива и њен кредибилитет.

Ифла сматра да су библиотеке од суштинског значаја за здрав читалачки екосистем. Оне развијају писменост од најмлађег узраста, подржавају развијање сопственог мишљења, омогућавају да књиге буду доступне свима. Тиме оне допуњују комерцијални сектор и помажу да се свима гарантују основна људска права.

С обзиром на то да библиотеке доприносе – а не штете – здрављу издавачког сектора, општи став Ифле је да нема потребе за Правом на накнаду за јавну позајмицу, јер нема разлога за увођење накнаде.

Свесни смо чињенице да је у неким деловима света (скоро искључиво у Европи) плаћање Права на накнаду за јавну позајмицу уврштено у закон. То је случај у Србији, од које се у оквиру процеса приступања Европској унији очекује да се понаша у складу са  Директивoм о изнајмљивању и позајмици (Rental and Lending Directive). Из овога произилази да за библиотечку позајмицу треба да се плати, иако остаје нејасно колико се чврсто ова одредба примењује.

У оваквим случајевима, ми стојимо на становишту да примена одредбе треба да буде таква да библиотеке имају што мање трошкова. Посебно напомињемо да је директна подршка ауторима далеко ефикаснија за постизање културних циљева.

Ситуација у Србији није ни близу таква. Овде предложени облик Права на накнаду за јавну позајмицу предвиђа увођење тарифе за библиотеке, због које многе јавне библиотеке могу да се затворе. Више је него очигледно да ће ово наштетити читалачкој клими у земљи која, према подацима Евростата, већ има удео редовних читалаца који је мањи од просечног. Затварање библиотека може да узрокује значајне последице за људе којима су оне веома важне као места повезивања, усавршавања или једноставно као места у јавном простору доступна свима.

Вест је посебно забрињавајућа због чињенице да закон обавезује да ову накнаду наплаћује Организација за остваривање репрографских права, којој је омогућено да 40% прикупљених прихода користи за подршку сопственој организацији. Као што је Библиотекарско друштво Србије навело, постоје и бројне други проблеми у вези са усаглашеношћу ове Организације са добром праксом, (не само) у смерницама добре праксе Светске организације за интелектуалну својину.

Штавише, Ифла напомиње да је oвај предлог експлицитно у супротности са упутствима за најбољу праксу наведеним у Међународном праву на накнаду за јавну позајмицу (Public Lending Right International): „Најбоља пракса захтева да Право на накнаду за јавну позајмицу  треба директно да финансира влада државе и/или регионална и НЕ треба да се финансира из буџета библиотекa”.

С тим у вези, можемо само да поновимо став наших чланова из Србије да овај акт треба да се одбаци и апелујемо да се случај преиспита, чиме би се обезбедило да се српски писци и ствараоци подрже делотворно и ефикасно. То не може да се уради у условима када је кључни стуб здравог екосистема угрожен. Верујемо да ће Влада Србије успети да пронађе најповољнији излаз из ситуације.

Паралелно са тим, позивамо међународну заједницу за репрографска права да се огради од овог предлога, који је у супротности са њеном најбољом праксом, те да се заложи за конструктивна решења подршке писцима који остварују своје циљеве без штете по библиотеке. 

🆘Петиција за стављање ван снаге „Тарифе“:
https://www.peticije.online/462178

bds #tvojedrustvo #tarifane #zabiblioteke #podrska #support #IFLA

You may also like...