Допис БДС-а министру културе Републике Србије у вези са овогодишњим откупом књига за јавне библиотеке у Србији
Библиотекарско друштво Србије континуирано се бави темом откупа књига за јавне библиотеке у Србији и проблематиком у вези са условима под којима се реализује откуп и предвиђеним процедурама те је данас упутило Допис министру културе Републике Србије, г. Николи Селаковићу у вези са овогодишњим откупом књига за јавне библиотеке у Србији.
бр. 101/2025
22. 4. 2025.
Допис министру културе Републике Србије, г. Николи Селаковићу у вези са овогодишњим откупом књига за јавне библиотеке у Србији
Поштовани г. Селаковићу,
Библиотекарско друштво Србије, репрезентативно удружење у култури, изражава велику забринутост због неповољних условa под којима се реализује откуп књига за јавне библиотеке у Србији и упозорава на нетранспарентност и неусклађеност Јавног конкурса за откуп публикација за библиотеке са прописима који се примењују у библиотечко-информационој делатности. Ти прописи недвосмислено упућују на самосталну процену библиотекара који се у својим установама баве набавком грађе и извора према утврђеној набавној политици и динамици.
Уобичајена пракса – да се јавним библиотекама намећу „обавезни наслови” без консултације са библиотекарима и без увида у фондове јавних библиотека, нетранспарентан рад Комисије за откуп, која се позива на недовољно јасну и конкретну „Уредбу о критеријумима, мерилима и начину избора пројеката у култури који се финансирају из буџета РС, аутономне покрајине и локалне самоуправе”, нејасни резултати и упитна корист – сврстава откуп књига у неселективан, дакле најмање пожељан вид набавке. Уколико се има на уму чињеница да многе јавне библиотеке, поготово у мањим местима, од својих локалних самоуправа не добијају средства за куповину књига и ослањају се искључиво на откуп, није тешко закључити да су библиотеке и њихови чланови у доброј мери ускраћени за квалитетну литературу, а пракса показује да се оно што се током једне године пропусти у набавци – касније веома тешко надокнади, заправо – неке књиге никада неће постати део фондова јавних библиотека, уколико се настави са оваквом праксом у спровођењу откупа.
Ове године је Министарство културе у конкурсним условима навело да ће се откупљивати само књиге штампане ћирилицом, објављене не само 2024, већ и 2025. године, а рок за окончање конкурса постављен је чак до 1. септембра 2025. године. Након одлуке бројних издавача да не учествују у овогодишњем откупу, јасно је да ће се за новац предвиђен буџетом за откуп библиотекама понудити више него скроман избор књига, па и од тога – 40% биће, према пропозицијама Конкурса – обавезан откуп, наслови које Комисија одређује без јасних критеријума, без претходног увида у библиотечке фондове и без консултација са библиотекарима чији је посао набавка грађе.
Осим тога, новоустановљена обавеза за матичне библиотеке да читав посао откупа обављају и за јавне библиотеке на подручју своје матичности указује на непознавање основних принципа набавке библиотечко-информационе грађе као и матичних функција библиотека. Све јавне библиотеке кадре су да самостално раде своје редовне послове и потпуно је нејасно – а и дискриминаторно – због чега би друго правно лице обављало посао за њих.
Одлуку којом се рок за достављање избора смањује на пет дана такође сматрамо спорном, јер прекратак рок може негативно утицати на квалитет спровођења процедуре.
Свесни значаја очувања ћирилице, не споримо да је неопоходно сачувати је, али сматрамо да је важно да сачувамо и књиге писане на латиници, јер постоји опасност да ако се одрекнемо тог писма, које је такође наше, све књиге штампане латиницом (прохујалих векова и овом веку), неће се више сматрати српским, што није у нашем интересу.
Због свега наведеног, Библиотекарско друштво Србије поново иступа као заштитник интереса библиотека и њених читалаца и апелује да се овогодишњи Конкурс за откуп поништи и спроведе поново, али тако да се не погоршавају већ неповољни услови и критеријуми који се годинама уназад примењују приликом откупа књига за јавне библиотеке.
Библиотекарско друштво Србије је 5. 2. 2020. године под дел. бројем 25/2020 упутило Министарству културе и информисања Републике Србије допис са предлозима за краткорочно и дугорочно решење и побољшање модела откупа, од којих они најважнији и суштински још увек нису усвојени.
Библиотекарско друштво Србије је много пута до сада инсистирало на томе да читав процес у вези са откупом књига треба да буде значајно транспарентнији и у интересу свих учесника, пре свега грађана Србије – корисника услуга јавних библиотека, који све то на крају и плаћају преко јавних средстава, али и плаћањем чланарине у библиотекама.
председник Библиотекарског друштва Србије
Јелена Глишовић