Позив за радове и учешће на 21. конференцији Библиотекарског друштва Србије

Библиотекарско друштво Србије (БДС), уз подршку Министарства културe Републике Србије и Градске библиотеке Панчево, објављује позив за достављање радова, предлога постер-презентација, панел-сесија и радионица, за учешће на 21. конференцији БДС-а, која ће бити организована у Градској библиотеци Панчево од 12. до 14. децембра 2024. године.


Тема овогодишње конференције је: Радно окружење библиотекара.


ЦИЉ КОНФЕРЕНЦИЈЕ


Организацијом 21. годишње међународне конференције „Радно окружење библиотекара”, Библиотекарско друштво Србије (БДС) у фокус своје струковне заједнице ставља значајну тему радног окружења библиотекара, као подстицајног, подржавајућег и/или проблематичног фактора изазова. Свеобухватни приступ овој теми укључује физичко окружење библиотекара али и све елементе организационе културе у библиотекама који позитивно или негативно утичу на благостање на радном месту библиотекара.


Конференција је отворена за теоријска разматрања и дељење практичних информација и искустава, примера добре праксе и успешних активности и пројеката, реализованих с квалитетним резултатима и адекватним одговорима који утичу на трансформацију радног окружења у библиотекама.


Организатори позивају заинтересоване ауторе да доставе своје радове у пуном тексту, који могу да пруже актуелне и иновативне увиде у оквиру једне или више предложених подтема овогодишње конференције:


1. Физичко окружење и радни простор библиотекара (ентеријер, осветљење, вентилација, простор за одмор и паузу, безбедност на раду).


2. Психолошки безбедно радно окружење (ментално и емоционално благостање на радном месту, управљање стресним ситуацијама, психолошка подршка запосленима у библиотекама).


3. Радно оптерећење и креирање радних задатака (оптимално радно оптерећење, смислено дефинисање радних задатака, мултитаскинг, стицање и развијање вештина, самосталност у раду).


4. Признање и уважавање (вредновање доприноса и достигнућа запослених, вербална похвала, награде и подстицаји, могућност напредовања).


5. Равнотежа између пословног и приватног живота (флексибилност у распореду и организацији рада, рад на даљину, флексибилно радно време).


6. Kомуникација и транспарентност (отворена и јасна комуникација, транспарентност у доношењу одлука, изградња односа поверења, информисање запослених о циљевима, политикама и променама пословања у установама).


7. Лидерство у библиотекама (лидери који доприносе позитивном радном окружењу, подршка младим лидерима).


8. Једнакост, инклузија и доступност (креирање једнаких услова рада за све запослене, развијање осећаја припадности, уважавања и поштовања).


9. Организациона култура у библиотекама (утицај постојећих норми, вредности и искустава на мотивацију, ефикасност и резултате рада; подстицање креативности у раду).


10. Подстицање ангажовања запослених (стратегије и примери добре праксе у различитим типовима библиотека).


11. Прилагођавање променама радног окружења (усвајање нових вештина, предности и изазови дигиталне и друштвене трансформације, поступање у ванредним ситуацијама).


Предложене подтеме представљају оквире за тематско промишљање, а организатори подстичу ауторе да буду креативни у предлагању радова, који би одговарали главној теми конференције.


ФОРМАТИ И ДОСТАВЉАЊЕ РАДОВА


Конференција ће обухватити радне сесије, панел-сесије, предавање по позиву, постер-презентације, радионице и презентације информатичких и спонзорских компанија.


БДС подстиче коришћење презентације Libre Impress, PowerPoint, аудио-визуелних садржаја, Pecha Kucha, као и других интерактивних динамичних вештина за представљање идеја у краткој форми.


Панел-сесије и радионице у временском интервалу од 45 до највише 90 минута омогућавају дијалог учесника са присутном публиком односно, интерактивно учешће и тимски рад. Панел-сесије и радионице предлажу се са радним насловом, образложењем теме и списком учесника за панел-сесије односно, циљном групом за радионице.


Аутори заинтересовани за излагање радова у оквиру радних сесија достављају пуне текстове радова, максималне дужине од 30.000 карактера (са размацима), које треба припремити према Упутству за ауторе, које се налази на адреси:


https://bds.rs/wp-content/uploads/2024/08/BDS_konf_2024_Uputstvo_autorima.pdf


Аутори заинтересовани за постер-презентације, панел-сесије и радионице сажетке достављају на српском и енглеском језику до 300 речи, са подацима о ауторству, учесницима (за панел-сесије) или циљној групи (за радионице) и подацима за контакт у једном документу (Word или у форматима ODF и PDF).


Позивамо заинтересоване ауторе да радове у пуном тексту односно, сажетке предлога постер-презентација, панел-сесија и радионица и информацијом о формату (да ли је предлог за постер-презентацију, панел-сесију или радионицу), проследе на имејл адресу bds2024@bds.rs.


Језици конференције су српски и енглески, уз софтверски превод путем апликације.


РЕГИСТРАЦИЈА


Учесници плаћају котизацију, која им омогућава присуство и учешће на свим сесијама, материјал и освежење између радних сесија.


Котизација за учешће на Конференцији износи 8000 динара, односно 70 евра за учеснике из иностранства. Котизација за ауторе прихваћених радова, постера и панел-сесија износи 4.500 динара, односно 40 евра за учеснике из иностранства.


Редовни чланови БДС-а (са плаћеном чланарином за текућу годину) и студенти до 27 година старости не плаћају котизацију.


Учесници Конференције сами сносе путне и друге трошкове.


ВАЖНИ ДАТУМИ


–Рок за достављање радова: 10. 9. 2024. Радови достављени након назначеног датума неће се прихватати.


-Обавештење о прихваћеним радовима: 20. 10. 2024.


-Програм 21. конференције биће објављен на веб-сајту конференције до 1. 11. 2024.


-Регистрација: од 1. 10. до 15. 11. 2024.


-Конференцијски дани: 12–14. 12. 2024.


-Зборник рецензираних радова са Конференције: 2025. година

Организација tailgrids