Први позив за радове и учешће на 22. конференцији Библиотекарског друштва Србије
ПОЗИВ ЗА РАДОВЕ И УЧЕШЋЕ
на 22. конференцији Библиотекарског друштва Србије
Библиотеке у друштву брзих промена
Градска библиотека Суботица
Организацијом 22. годишње међународне конференције Библиотеке у друштву брзих промена, Библиотекарско друштво Србије (БДС) у фокус библиотекарске и шире, културне заједнице уводи тему нових улога, начина функционисања и остваривања мисије библиотека, а такође и феномена библиотеке као мултифункционалног, сложеног и неопходног фактора подстицања културног развоја и креирања културног живота заједнице. Свеобухватни приступ овој теми укључује различите аспекте рада библиотекара и библиотека, који се услед специфичних и глобалних друштвених промена и потреба, трансформишу и захтевају креирање нове и измењене понуде садржаја из области културе. У условима све бржих промена, библиотеке постају динамични простори знања, размене и сарадње – места која обједињују приступ знању, информисање, неформално образовање, стваралаштво и друштвени дијалог.
Конференција има за циљеве да осветли начине на које се рад библиотека и библиотекара прилагођава новим потребама корисника и доприноси развоју заједнице кроз иновативне програме, савремене садржаје и подршку учењу током целог живота као и да оснажи стручњаке у библиотечко-информационој делатности, али и друге стручњаке и сараднике у култури, образовању и науци, у правовременом антиципирању, прилагођавању и преузимању проактивне улоге у новим друштвеним околностима као и развијању нових компетенција и вештина за унапређење рада и улоге библиотекара и библиотека.
Конференција је отворена за дељење теоријских разматрања, практичних информација и искустава, примера добре праксе, успешних активности и пројеката, реализованих с квалитетним и мерљивим резултатима и адекватним одговорима који утичу на трансформацију улоге библиотекара и библиотека у друштву које се мења.
Организатори позивају заинтересоване ауторе да доставе своје радове у пуном тексту, који пружају актуелне и иновативне увиде у оквиру једне или више предложених подтема овогодишње конференције, које се односе на нове улоге библиотека као:
1. Места остваривања нових друштвених потреба заједнице (трендови у културним садржајима, стварање потреба за квалитетнијим и актуелнијим садржајима, прилагођавање програма и услуга свим друштвеним заједницама, мултиетничком и мултикултуралном окружењу и миграцијама);
2. Места психолошке подршке (програми подршке осетљивим категоријама корисника насталим услед друштвених промена, програми библиотерапије и специјализовани читалачки клубови, сарадња са институцијама и организацијама за подршку менталном здрављу, програми подстицања спорог читања из задовољства);
3. Центара културног развоја заједнице (програми културне разноликости, узорни модели библиотечких програма и услуга, подстицање читања и подршка достизању високог нивоа разумевања прочитаног, сарадња са грађанима, институцијама и организацијама на формирању и развоју заједница, иницијативе за остваривање културних потреба и достизање демократских вредности);
4. Места за подршку младима (програми и простори за тинејџере, програми и услуге за младе истраживаче и стручњаке, активности на укључивању маргинализованих категорија младих у библиотечко окружење, партнерства са заједницама и удружењима младих);
5. Платформе за културне експерименте и иновације (програми и пројекти који откривају нове улоге библиотека, модели друштвене партиципације, покретање иновативних друштвених активности у библиотекама, инспиративно библиотечко окружење у функцији креативне слободе);
6. Meста дигиталне трансформације (обезбеђивање поузданих, сигурних и приступачних дигиталних услуга, подршка разумевању и управљању технолошким иновацијама, нови дигитални модели у пословању библиотека и развоју библиотечких збирки);
7. Места неформалног образовања (едукација корисника за равноправно учешће у друштву знања кроз унапређење личних и професионалних компетенција, развој вештина за примену вештачке интелигенције, усавршавање библиотекара за рад са различитим категоријама корисника).
Предложене подтеме представљају оквире за тематско промишљање, а организатори подстичу ауторе да буду креативни у предлагању радова, у складу са главном темом Конференције.
ФОРМАТИ И ДОСТАВЉАЊЕ РАДОВА
Конференција ће обухватити радне сесије, панел-сесије, предавање по позиву, постер-презентације, радионице и презентације информатичких и спонзорских компанија.
БДС подстиче коришћење презентације Libre Impress, PowerPoint, аудио-визуелних садржаја, Pecha Kucha, као и других интерактивних динамичних вештина за представљање идеја у краткој форми.
Панел-сесије и радионице у временском интервалу од 45 до највише 90 минута омогућавају дијалог учесника са присутном публиком, односно интерактивно учешће и тимски рад. Предлози панел-сесија и радионица треба да садрже радни наслов, образложење теме и списак учесника за панел-сесије односно, циљном групом за радионице.
Аутори заинтересовани за излагање радова у оквиру радних сесија достављају пуне текстове радова, максималне дужине од 30.000 карактера (са размацима), које треба припремити према Упутству за ауторе.
Аутори заинтересовани за постер-презентације, панел-сесије и радионице, сажетке до 300 речи достављају на српском и енглеском језику, са подацима о ауторству, учесницима или циљној групи и подацима за контакт у једном документу (Word или у форматима ODF или PDF).
Позивамо заинтересоване ауторе да радове у пуном тексту односно, сажетке предлога постер-презентација, панел-сесија и радионица и информацијом о формату (да ли је предлог за постер-презентацију, панел-сесију или радионицу), проследе на имејл адресу bds2025@bds.rs.
Прилог може имати највише три аутора.
Језици конференције су српски и енглески.
РЕГИСТРАЦИЈА
Учесници плаћају котизацију, која им омогућава присуство и учешће на свим сесијама, материјал и освежење између радних сесија.
Котизација за учешће на Конференцији износи 8000 динара, односно 70 евра за учеснике из иностранства. Котизација за ауторе прихваћених радова, постера и панел-сесија износи 6000 динара, односно 50 евра за учеснике из иностранства.
Редовни чланови БДС-а (са плаћеном чланарином за текућу годину до 1. септембра 2025) и студенти до 27 година старости не плаћају котизацију.
Учесници Конференције сами сносе путне и друге трошкове.
ВАЖНИ ДАТУМИ
–Рок за достављање радова: 10. 9. 2025. Радови достављени након назначеног датума неће се прихватати.
-Обавештење о прихваћеним радовима: 20. 10. 2025.
-Програм 22. конференције биће објављен на веб-сајту Конференције до 10. 11. 2025.
-Регистрација: од 1. 10. до 15. 11. 2025.
-Конференцијски дани: 15–17. 12. 2025.
-Зборник рецензираних радова са Конференције: 2026. година.
